Budownictwo ogólne i przemysłowe

2,5 krotnie większa wytrzymałość prętów kompozytowych pozwala na 9-krotną redukcję wagi w stosunku do analogicznego (wynikającego z zamiany) pręta stalowego.

Fakt ten umożliwia osiągnięcie znacznych oszczędności kosztów na budowie związanych z:

  1. Załadunkiem i rozładunkiem - brak konieczności użycia dźwigów
  2. Transportem – brak konieczności użycia dużych samochodów ciężarowych
  3.  Układaniem prętów na budowie.

Pręty kompozytowe w podstawowym zakresie wymiarowym stosowanym w budownictwie ogólnym są pakowane w wiązkach po 200 metrów. Pręty stalowe występują w stałych długościach. Dlatego niezbędne jest ich docinanie na wymiar lub/i sztukowanie (stosowanie zakładów) przy zbrojeniu odcinków przekraczających długość prętów.

Kolejne oszczędności stosowania prętów kompozytowych wynikają więc ze:

  1. Zminimalizowania strat materiałowych wynikających z konieczności docinania prętów. Końcówki prętów stalowych ze względu na zbyt małą długość, często po prostu nie nadają się do użycia.
  2. Znacznego przyśpieszenia procesu układania prętów w wyniku braku konieczności stosowania zakładów. Efekt jest tym większy im większa jest zbrojona powierzchnia.
  3. Szybszego, łatwiejszego i bezpieczniejszego cięcia. Wynika to z faktu 3-krotnie niższej gęstości prętów kompozytowych .

Ponieważ pręty kompozytowe nie stanowią bariery dla fal elektromagnetycznych, możliwe jest używanie telefonów komórkowych nawet w podziemnym garażu zbrojonym prętami kompozytowymi.